Késápolás

Az általam készített kések szinte egytől egyig magas széntartalmú acélból készülnek, ezért odafigyelést igényelnek. Mit is jelent ez a felhasználókra nézve? Azt, hogy a szénacélok, a rozsdamentes acélokkal ellentétben korrodálódhatnak, ha nem vigyázol rájuk kellőképpen. Külön érdemes szót ejteni a patináról, ami minden esetben meg fog jelenni a pengéken, ha valamilyen természetes sav tartalmú étel vágására használod őket (pl. citrom, paradicsom). Ez egy leggyakrabban szürke szürke, esetenként kék, arany vagy sárga elszíneződés a pengén. A patina amellett, hogy sokaknak tetszik, megvédi a pengét a rozsdától.

Annak érdekében, hogy szénacél késeid jó formában maradjanak, minden használat után érdemes szárazra törölni őket, tárolás előtt pedig vékonyan eloszlatni a pengén valamilyen természetes olajat, hogy megóvd. A fa markolatok időnkénti olajozása is fontos, hogy megőrizd állapotukat.

A damaszk kések pengéit az átadás elött karnauba viasszal vonom be, markolatukat tungolajjal kezelem.

Sose hagyd sokáig vízben ázni őket, még stabilizált fák esetében is ártalmas. Sose tedd a késed mosogatógépbe!

Minden kést élezve adok át leendő tulajdonosának. Ha az éle tompul, megfenheted bőrön, vagy finom élezőkövön. Azért, hogy sokáig élesek, és jól használhatók legyenek, ne vágj velük a kés pengéjénél keményebb felületen (porcelán, üveg), a hagyományos fa vágódeszkák használatát javaslom.

Fontos, hogy bicskák esetében tartsd tisztán a szerkezetet. A rugó és penge mozgó alkatrészei közé kerülő szennyeződések, por súlyosan károsíthatják azokat. Időnként érdemes valamilyen szintetikus olajjal (pl. paraffinolaj) átjáratni, újrakenni a mozgó alkatrészeket.

Ha ezekre figyelsz, késeid sokáig szépek és élesek maradnak.